"Kurzemnieks" 2011. gada 21. aprīlis

Iemācīties elpot

Trīs dienas aprīļa sākumā O.Kalpaka Rudbāržu pamatskolas audzēkņiem bija iespēja darboties organizācijas Art Of Living (Dzīves māksla) programmā skolēniem Skola bez agresijas.

Palīdz saprast sevi un citus

Programmas mērķis ir astoņus līdz 15 gadus veciem skolēniem apgūt teoriju un praksi, kas palīdz samazināt satraukumu, dusmas, spriedzi un saglabāt skolā vidi, kas orientēta uz vispārcilvēciskām vērtībām. Skolas bez agresijas rīkotāji sola, ka, samazinoties stresam, skolēni pieredzēs piederības izjūtu, mācīsies dzīvot bez apmātības, novērtēt draudzību, uzticēšanos, atbildību un māku dalīties. Skolēni attīstot uzmanību un nostiprinot atmiņu, labi atklājoties līderu īpašības. Bērni piedalījās diskusijās, smieklu terapijā un dažādās spēlēs, apguva elpošanas un relaksācijas vingrinājumus.

Ne tikai agresija

„Skrundā ir alternatīvās aprūpes dienas centrs, kurā strādā jaukas darbinieces. Mums šo iespēju piedāvāja psiholoģe Inga Pumpuriņa. Sapratām, ka tas ir ļoti aktuāli,” pārliecināta skolas direktora vietniece Aija Vanaga. Viņa uzsver, ka audzēkņiem piedāvātās nodarbības palīdz ne tikai mazināt agresiju, bet arī novērst stresu, atslābināties. „Lai gan mums, pedagogiem, durvis uz nodarbībām ir nosacīti slēgtas, līdzās strādājot, dzirdēju, kā mazie sajūsmā spiedza un kliedza. Tāda darbīga jautrība. Ar lielajiem tiek strādāts citādāk, nopietnāk.” Pedagoģe atzīst, ka agresija izglītības iestādēs valda jau no bērnudārza, tikai tās izpausmes ir dažādas: „Vienā nodarbībā lielie zēni sēdēja un neiedziļinājās notiekošajā. Pasniedzējs teicis, ka šī ir viena no agresijas izpausmēm. Ar pusaudžiem strādāt nav viegli. Iedomājieties – 9. klase un elpošanas vingrinājums! Kā panākt, lai pusaudzis atbrīvojas un sāk to darīt? Citā reizē esot bijis ilgāku laiku jāklusē. Kad mudina runāt, viņi klusē, bet, kad patiesi jāklusē, to ir ļoti grūti izdarīt,” par nodarbībās notiekošo teic skolas direktors Dzintars Strauts.

Iespēja arī skolotājiem

Organizācijas rīkotās nodarbības jau bijušas Saldus novadā, arī Skrundas novada Nīkrāces pamatskolā. „Viņi ir gluži kā misionāri, kas dara labu un vajadzīgu darbu. Lietas notiek netradicionāli, ne tā, kā skolā, izsitot no ierastā ritma. Māca sevi kontrolēt, izprast,” rezumē Dz.Strauts. Lieldienu brīvdienās, 22., 23. un 24. aprīlī, uz organizācijas Art Of Living Skrundā rīkoto semināru Elpa. Ūdens. Skaņa aicināti arī skolotāji. „Lai gan tās ir brīvās dienas, no mūsu skolas grupiņa piedalīsies. Tas nebūs gluži par agresiju, bet domājam, ka ļoti noderīgi,” saka A.Vanaga.

Inguna Spuleniece